Twórcy

 ENRICO DONADELLO, WŁOCHY

 

Enrico mieszka i pracuje w Vicenzy, we Włoszech, gdzie tworzy swoje prace. Inspirowane rzeźbiarskimi kształtami i oryginalnymi fakturami, jego ręcznie wytwarzane naczynia przybierają szalenie nowoczesne formy. Nawiązując do tradycyjnego wychowania i zamiłowania do minimalistycznego designu, jego prace poruszają się na granicy rygoru i niedoskonałości, tego, co znane i nieoczekiwane.

Enrico studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Przygodę z ceramiką rozpoczął w 2020 roku, jednak bardzo szybko ten mały projekt przekształcił się w kolekcję jedynych w swoim rodzaju dzieł.

W twórczości Enrico coraz ważniejszą rolę odgrywają kolory, dlatego ciągle eksperymentuje z nowymi materiałami i glazurami. Często nakłada wiele różnych odcieni na ten sam element, aby kolor był bardziej żywy i wyrazisty. Już wkrótce te kolorowe oryginalne dzieła będą dostępne w naszym sklepie.

 


 

 MICHELE HICKEY GEMIN, LAM CERAMICA VENEZIA, WŁOCHY 

 

Michele pochodzi z Nowego Jorku, gdzie ukończyła Fashion Institute of Technology. Jej miłość do ceramiki zaczęła się jednak nieco później, w czasie jej pobytu w Krakowie. To właśnie tu zaczęła tworzyć naczynia ceramiczne, ale to we Włoszech postanowiła otworzyć studio, w którym od 2015 roku tworzy małe dzieła sztuki użytkowej. Łącząc techniki toczenia na kole i ręcznego wylepiania gliny, Michele tworzy prace, które są minimalistyczne, a zarazem wyglądają jak małe rzeźby.

 


 

ROBIN GREEFHORST, STUDIO BLOEI, HOLANDIA

 

 

Historia Studia Bloei zaczęła się na początku 2018 roku. To wtedy Robin pokochała ceramikę i stworzyła swoją pierwszą pracownię. Cały czas eksperymentuje z różnymi technikami lepienia, glinkami i glazurami. Naczynia tworzone przez Robin są kobiece, proste w formie i funkcjonalne.

 


 

HANA KARIM, SŁOWENIA

 

Hana Karim dorastała w artystycznej rodzinie. Jej rodzice mieli ogromny wpływ na jej twórczość i to dzięki nim, Hana pokochała ceramikę. Jej ojciec, na którego duży wpływ wywarła twórczość Joan Miró, jest malarzem i kolorystą posługującym się doskonale żywymi kolorami. Matka Hany tworzy ceramikę, a inspiracje czerpie z natury, sztuki prehistorycznej i kultury antycznej.

Prace Hany są robione ręcznie, ich kształt nie jest idealny, a kolorowe szkliwo położone w taki sposób, który podkreśla przypadkowe niedoskonałości formy. Tym co charakteryzuje twórczość Hany to absolutnie piękne, żywe kolory.

O swojej pracy z gliną mówi tak: "Praca z czymś tak pierwotnym jest jak podążanie za pewnymi pradawnymi tendencjami w nas samych; jest to rodzaj połączenia z naszymi przodkami, który wciąż nie zaginął w epoce szybkiego rozwoju i technologii. Ziemia była tutaj, zanim istniały ludzkie istoty, i pozostanie tutaj, gdy nas już nie będzie. To niezwykłe, jak ludzkość znalazła tak wiele sposobów na zarządzanie nią i przekształcanie jej”.

 


 

KLAUDYNA KOZIEŁ, KLO, POLSKA

 

 

Klo to życiowy projekt i dziecko Klaudyny Kozieł. Jej przygoda z ceramiką zaczęła się w 2005 roku, natomiast od 2020 prowadzi kameralną pracownię.

Przygotowując projekty naczyń stara się łączyć tradycyjne rzemiosło z inspirującymi ją nurtami sztuki, muzyki i mody.

Tak powstają koncepty i formy takie jak Wazon Modo inspirowany włoskim futuryzmem, filiżanki Bauchaus czy szklanki ceramiczne LA inspirowane nowojorską postawangardą. Ceramika KLO to przemyślana forma, długo zgłębiany projekt zaś jej zamiłowanie do malarstwa sprawia, że kolorystyka naczyń jest bardzo malarska.

Proces realizacji ceramiki KLO to typowo rzemieślnicze podejście do produkcji. Metoda wytwarzania naczyń i obiektów sprawia, że każdy egzemplarz sygnowany logo KLO jest niepowtarzalny.

 


 

LUCIA MONDADORI, FRANCJA

 

Pochodząca z Brazylii Lucia łączy w swojej twórczości świat abstrakcyjnych waz, surowców organicznych i minimalistycznych kształtów. Inspiracje czerpie z natury (kamienie, skały, kobiece kształty), sztuki prymitywnej i abstrakcyjnej. W swojej paryskiej pracowni tworzy prace z pogranicza sztuki i przedmiotów użytkowych. Ręcznie formowane prace charakteryzują abstrakcyjne, zmysłowe kształty i wyraziste tekstury. Wszelkie niedoskonałości i drobne różnice w obrębie tych samych kształtów sprawiają, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy

Lucia używa gliny szamotowej pochodzącej z Francji lub Hiszpanii, a szkliwa są wynikiem jej osobistych badań. Inspiracje płyną zewsząd: brzegi, kamyki, kobiece formy, ale także sztuka prymitywna i abstrakcyjna. Krzyżowanie się różnych kultur fascynuje Lucię. Jego celem jest przyniesienie swoimi kawałkami chwili kontemplacji i ponownego połączenia z ziemią.

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl